tvnoviny.sk 20.04.2014
staršie správy
16.09.2010 14:37

Rómovia začnú rabovať, ak sa nezačne konečne riešiť rómska otázka

Rómovia, Malacky
Ilustračná snímka. (Foto: TV Markíza)

Únia Romov na Slovensku vládu kritizuje najmä z dôvodu, že nemá pripravené systémové opatrenia na riešenie rómskej problematiky.

Osem rómskych občianskych združení na čele s Úniou Rómov na Slovensku (ÚRS) podrobilo kritike kabinet Ivety Radičovej, že riešenie rómskej otázky naďalej odsúva na vedľajšiu koľaj.

Rómovia odmietajú stavanie múrov na východe Slovenska

Podľa slov predsedu ÚRS Františka Tanka situácia sa zhoršuje a môže prerásť do obrovského problému, ktorého výsledkom budú nielen krádeže, ale dokonca rabovanie či emigrácia slovenských Rómov do iných štátov EÚ, napríklad Francúzska.
Združenie, ktoré vraj zastrešuje okolo sto organizácií, zvažuje aj vyjadrenie svojho postoja voči súčasným praktikám formou demonštrácií, na ktorých očakávajú veľkú účasť Rómov. Tanko dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave zatiaľ nekonkretizoval termín, iba povedal, že protestné zhromaždenia plánujú v najbližšom čase, pravdepodobne v Košiciach.

Stav Rómov na Slovensku je kritický

Vládu kritizujú najmä z dôvodu, že nemá pripravené systémové opatrenia na riešenie rómskej problematiky. Rómovia sa obávajú aj zavedenia tzv. E-pay kariet s denným limitom, prostredníctvom ktorých by sociálne znevýhodnené skupiny dostávali sociálne dávky.

Nevyhovuje im ani nový vládny splnomocnenec pre túto oblasť Miroslav Pollák, ktorého odvolanie z postu žiadali už viackrát. Zdôvodňujú to najmä tým, že nemá jasnú predstavu o tom, ako pohnúť veci dopredu. ÚRS má predstavu o tom, kto by ho mohol nahradiť, ale meno zatiaľ prezradiť nechceli.

Podľa predsedu ÚRS komunikácia medzi vedením štátu a rómskymi organizáciami je takmer nulová, keď na ponuku o stretnutie reagoval doteraz iba rezort zdravotníctva. "Každý od toho dáva ruky preč, nikto to nechce riešiť," tvrdí Tanko. Poďakoval sa však poslancovi SaS Igorovi Matovičovi, ktorý sa rozhodol prispieť na pohreb Róma z košického sídliska Luník IX.
Situácii podľa predstaviteľov rómskych združení určite nepomáha stavanie múrov, odčleňovanie rómskych detí od majoritnej časti či iná forma segregácie rómskeho etnika. Skôr sa tým stupňuje napätie v tejto komunite, tvrdia.


Najnovšie komentáre

71. (17:36, 16.09.2010)
...

72. (17:36, 16.09.2010)
Aj tak sa kazdy na to vykasle.. To je ako volanie do jasskyne.. Inac plne s tebou suhlasim... Niekedy sa cudujem ..Vsak je tu nejaky pridelenec pre nrodostnu mensinu, nie?? KTO TO JE???Do nedavna som ani nevedel ze nejaky taky post v statnej sprave existuje. PROBLEMY SU NA TO ABY SA RIESILI!!! a ked sa od nich uteka moze len a len narast:))Je to smutne ale je to tak..

73. (17:27, 16.09.2010)
a my zacneme strielat

74. (17:23, 16.09.2010)
Cikánska otázka sa nerieši lebo je neriešiteľná a hlavne sa do nej nikomu nechce.....

75. (17:06, 16.09.2010)
Budu rabovat?!?! to si robite zarty!! Ved oni uz rabuju dobrych 700 rokov...nech si emigruju k zabozrutom...Francuzi ich deportuju do Rumunska a Bulharska a bude klud :))

76. (16:59, 16.09.2010)
Nuž, čo povedať?

Vyhrážanie sa Rómov že začnú kradnúť a rabovať nie je nič nové pod Slnkom. Kradnú a rabujú totiž už tisícročia.

Že sa vysťahujú do iných štátov?
A nebodaj do Francúzska?
Mali by si uvedomiť, že vo väčšine štátov EU sú z 90% pozemky v súkromnom vlastníctve.
Vo Francúzsku im buldozérmi ničia chatrče, lebo ich stavajú práve na súkromných pozemkoch a netolerujú žiadne porušovanie zákona - a už vôbec nie čierne stavby.
BENELUXu vyháňanie Rómov nevyhovuje iba preto, že sa inak usídlia práve u nich. Aj oni sa boja nepokojov zo strany vlastníkov pôdy.

U nás im to úrady žiaľ tolerujú. Pozrite sa na Plavecký Štvrtok: "Postavili si chatrče na plynovode a požadujú aby im štát postavil z daní občanov nové byty."
Polícia sa zásahom proti Rómom vyhýba, orgány štátnej moci nekonajú.
Bieli občania posielajú svoje deti do Základných škôl v Malackách, lebo tie Rómske biele tyranizujú (kradnú bielym deťom desiatu, peniaze, bijú a šikanujú biele deti ... .).

Štát sa iba slepo tomu prizerá a nekoná.
Veď čo, ľahšie sa slepo prizerá než trestá väzbou. Radšej budú pritakávať nezmyslom parlamentárom z EÚ.

Poznám veľa poctivých a slušných Rómov - a vážim si takých.
Avšak na tých čo odmietatjú pracovať, kradnú a rabujú treba tvrdú ruku zákona.

Žiaľ, kradnú a rabujú aj bieli ... . Nemajú hanby preliezť plot a obrať vám za bieleho dňa úrodu v záhrade - keď ich pristihnete, iba pokrčia plecom a odvrknú: "No a čo, čo mi spravíš?"
Na takých má platiť posudzovanie v rozsahu Trestného činu, a nie iba Priestupku. Je to totiž: "Porušovanie domovej slobody, Vniknutie na cudzí pozemok s dokonaním úmyslu krádeže ... ," a je teda jedno či ukradne košík jabĺk alebo vrece zemiakov.

Za rabovanie a krádeže boli v minulosti tresty Verejnej hanby uprostred obce. Možno by aj to pomohlo, aby si ostatní všimli akí sú to ľudia a od seba ich odháňali.

Ak sa u nás Rómovia majú zle, treba im najprv zastaviť sociálne dávky tak ako štát koná v prípadoch bielych, a potom ich pustiť nech si idú za lepším životom.

Dokedy budú biely musieť strpieť krádeže a rabovanie, a navyše na pohodlný život všetkých neprispôsobivých zlodejov doplácať aj daňami?

77. (16:57, 16.09.2010)
Naso dzeci vam hlavu prebijaju bo tote vaso chlisty jalove ta nam zavidzice.

78. (16:57, 16.09.2010)
Vy mudrlanti čo by ste strieľali, choďte si to strieľanie najprv vyskúšať niekde do Afganistanu a nemachrujte tu sediac na zadku pri PC klávesnici.

79. (16:56, 16.09.2010)
Ved riesenie romskej otazky uz zacalo. Harman to skusil a funguje to.

80. (16:55, 16.09.2010)
Aj keby sme mali super socialny system, vzdy sa najdu taki,ktori system zneuzivaju. Neviem, preco sa rozculuju,ze vraj Romovia zacnu rabovat. Ved nic ine doteraz nerobili! Najhorsie je, ze takto vychovavaju svoje deti. Je mi luto deti lebo budu vyrastat nenavideni v tomto systeme a pritom nechapat preco. Ak nebudeme chranit deti, nova generacia bude chora,obmedzena ako tato.


staršie správy
utrack